w

Chce jechećChce jecheć marzę o wyjezdziemarzę o wyjezdzie Byłem/amByłem/am

Laos – Praktyczny przewodnik i najważniejsze informacje

Laos dla turystów

Polscy obywatele potrzebują wizy, aby wjechać na teren kraju. Można ją otrzymać w placówkach dyplomatycznych Laosu (najbliższa znajduje się w Berlinie) i w kilku przejściach granicznych: lotniska w Wientian, Luang Prabang i przejście przez Most Przyjaźni na granicy z Tajlandią. Polscy obywatele muszą wypełnić wniosek i mieć przy sobie jedną fotografię. Wizę turystyczną można również uzyskać w systemie e-visa.

Laos Gdzie leży

Laos znajduje się w Azji południowo-wschodniej na Półwyspie Indochińskim. Od północnej strony graniczy z Chinami, od wschodniej z Wietnamem, a od południowej strony z Tajlandią, Kambodżą i Mjanmą. Kraj nie ma dostępu do morza. Obszar Laosu zajmują głównie tereny górzyste, a duża część powierzchni kraju to dżungla.

Laos Kiedy jechać

W Laosie od maja do października trwa pora monsunowa, która charakteryzuje się gwałtownymi deszczami. Większość turystów uważa, że najlepszy okres do podróży trwa od listopada do marca, a największy szczyt sezonu przypada na grudzień-luty. Nie jest wówczas bardzo upalnie czy deszczowo.

Laos jak podróżować

W Laosie można się poruszać drogą powietrzną, drogową jak i rzeczną. Jest dobrze rozwinięta sieć autobusów, minibusow i pick-upów, chociaż pojazdy nie są nowoczesne, a stan dróg też pozostawia wiele do życzenia. Popularnym sposobem jest też wypożyczenie pojazdu np. skutera. Dokument, który uprawiania do samodzielnego poruszania się po Laosie to międzynarodowe prawo jazdy.

Laos czy jest bezpiecznie

Laos uważany jest przez turystów za kraj przyjazny i bezpieczny. Zdarzają się jednak kradzieże i włamania w miejscach gdzie jest dużo zwiedzających i podczas obchodów różnych świąt. Dobrze wyrobić sobie kopie dokumentów na wszelki wypadek.

Laos co warto zwiedzić

Do największych atrakcji w kraju należą malownicze miasteczka jak Luang Prabang i małe wioski jak Muang Ngoi. Warto również zwierzyć ruiny świątyni w Champasak, która pochodzi z czasów Khmerów i Równinę Dzbanów mającą olbrzymie znaczenie historyczne dla Laotańczyków. Laos słynie też z plantacji kawy i herbaty dlatego trzeba koniecznie wybrać się na Bolaven Plateau.

Laos z czego słynie

Kraj słynie przede wszystkim z dziewiczej przyrody i pięknych malowniczych wiosek. Popularne są wśród turystów trekkingi po górach i spływy Mekongiem. To miejsce gdzie zwiedzający znajdzie spokój, będzie mógł się wyciszyć i zrelaksować. W porównaniu ze swoimi sąsiadami to kraj w którym życie płynie dużo wolniej.

Laos co warto kupić

Laos słynie z bardzo dobrej kawy. Najlepsze, które warto kupić to Robusta i Arabica, ale trzeba szukać takich, które posiadają certyfikat UTZ. Warto również kupić wyroby gliniane tworzone w tradycyjny sposób, srebrną biżuterię produkowaną ręcznie i piękne drewniane rzeźby. Laos słynie także z najlepszej jakości jedwabiu i bawełny.

Laos co warto wiedzieć

Laos to kraj w którym nadal zalegają niewybuchy. Trzeba trzymać się zawsze znanych szlaków, zwłaszcza prowincjach Xieng Khousang, Luang Prabang i Houphan. W kraju występuje też dosyć poważne zagrożenie malarią i innymi chorobami tropikalnymi. Trzeba więc stosować odpowiednie środki zapobiegawcze. W Laosie nie wolno także dotykać mnichów, zwłaszcza kobiety. 

Laos co zjeść

W Laosie podobnie jak w innych państwach Azji południowo-wschodniej króluje ryż z różnymi dodatkami oraz makaron. Najpopularniejszym daniem w Laosie jest laap – kilka rodzajów smażonego mięsa (kurczak, wołowina, kaczka, indyk, wieprzowina, ryba) z chilli, miętą i ziołami. Innym słynnym daniem jest ryż z mango, polany jogurtem. Z tego względu, że Laos był kiedyś kolonią francuską można tu kupić bagietki. W budkach smaruje je się np. pastą z mięsa i sałatką z papai.

Laos Czy warto

Zdecydowanie tak. Będzie to idealne miejsce dla miłośników przyrody i introwertyków, którzy mają ochotę uciec od szybkiego tempa życia i stresu. Senny klimat urokliwych wiosek sprawi, że zwiedzający będą mogli się odprężyć i pomedytować.

Co myślisz?

Napisane przez admin

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

Borneo – Praktyczny przewodnik i najważniejsze informacje

Malezja – Praktyczny przewodnik i najważniejsze informacje