w

Chce jechećChce jecheć marzę o wyjezdziemarzę o wyjezdzie Byłem/amByłem/am

Armenia – Praktyczny przewodnik i najważniejsze informacje

Armenia dla turystów

Do Armenii konieczna jest wiza. Kosztuje 50 USD i wydawana jest na 21 dni z możliwością przedłużenia. Najlepszą opcją dotarcia do kraju jest samolot. Istnieją bezpośrednie loty z Warszawy do Erywania. Drogą lądową można dotrzeć tylko od strony Gruzji i Iranu. Przejścia graniczne z Turcją i Azerbejdżanem są zamknięte.

Armenia Gdzie leży

Armenia leży w zachodniej części Azji, to jedno z najmniejszych państw tego kontynentu. Nie ma dostępu do morza. To kraj wyżynno – górzysty, prawie połowa powierzchni kraju znajduje się na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Armenia graniczy z Azerbejdżanem, Turcją, Gruzją i Iranem.

Armenia Kiedy jechać

Do Armenii najlepiej podróżować od maja do października. Trzeba pamiętać, że ze względu na ukształtowanie terenu temperatury mocno się wahają. Lato zazwyczaj stoi pod znakiem upałów. W zimie natomiast panują naprawdę ciężkie warunki, temperatura często spada poniżej – 20 stopni Celsjusza.

Armenia jak podróżować

W Armenii połączenia kolejowe między miastami są bardzo ubogie, jednak istnieje alternatywna opcja, usługi licznych prywatnych przewoźników, którzy oferują tanie połączenia między miastami mikrobusikami.

Armenia czy jest bezpiecznie

Armenia jest krajem bezpiecznym dla turystów. Ludzie są mili i gościnni. Jednak lepiej nie zbliżać się za bardzo do granicy z Azerbejdżanem, gdyż pomiędzy tymi państwami wciąż jest konflikt.

Armenia co warto zwiedzić

Największymi atrakcjami w Armenii są klasztory usytuowane w pięknych, malowniczych miejscach. Naprawdę jest w czym wybierać. Najsłynniejsze z nich, to Tatev nad Doliną Vorotan oraz Noravank, ma dwa piętra i jest to główny kościół monastyru z XII w. Bezpośrednio z klasztorami są związane haczkary – bogato zdobione kamienne nagrobki, najstarsze pochodzą z IX w. Ważnym punktem podczas zwiedzania jest również pogańska świątynia w Garni, pochodzi z I w. n.e. i jest jedyną taką budowlą, która przetrwała do dziś. Poza tym na uwagę zasługują stolica państwa Erywań oraz piękne jezioro Sewan, które znajduje się w wygasłym kraterze wulkanu na wysokości 1898 m n.p.m. To takie ormiańskie morze.

Armenia z czego słynie

W Armenii naoglądamy się bajkowych krajobrazów. Malowniczo ośnieżone szczyty górskie i zielone łąki tworzą idealną spójność. Poza tym Armenia słynie z wybornego wina oraz cenionego na całym świecie brandy Ararat.

Armenia co warto kupić

Z Armenii na pewno warto przywieźć robione ręcznie obrusy, ręczniki, dywany oraz biżuterię z oryginalnymi wzorami. Piękną pamiątką będą również zdobione szkatułki, naczynia ceramiczne lub figurki. Będąc w Armenii, nie można nie kupić prawdziwego koniaku albo lokalnego wina.

Armenia co warto wiedzieć

Przyjeżdżając do Armenii, trzeba wiedzieć, że posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyków lub środków psychotropowych są surowo karane.

Armenia co zjeść

Kuchnia ormiańska jest bardzo bogata w mięso i warzywa, które są obwicie doprawiane ziołami i orzechami. Warto spróbować dolmy, to mięso z ryżem zawinięte w liście winogrona. Koniecznie trzeba spróbować też miejscowego pieczywa – chlebek lawasz. Jest serwowany przed każdym posiłkiem.

Armenia Czy warto

Warto się tam wybrać dla pięknych widoków, smacznego jedzenia i przyjaznych ludzi, którzy tam mieszkają. Armenia nie należy do krajów popularnych turystycznie, więc odpoczynek w pięknym miejscu mamy gwarantowany.

Co myślisz?

Napisane przez admin

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

Kirgistan – Praktyczny przewodnik i najważniejsze informacje

Kambodża – Praktyczny przewodnik i najważniejsze informacje